Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ČajkovHľadať

História

Stručná história obce čajkov

Prvá písomná zmienka o obci Čajkov sa datuje do roku 1276. V písomnej listine benediktínskeho opátstva vo Svätom Beňadiku sa spomína pod názvom Chewku.

Počas vojenských výprav Osmanskej ráše obec zažila niekoľko nájazdov. V roku 1599 bol Čajkov spolu s okolitými dedinami vypálený. V roku 1624 z obce Turci odvliekli 202 obyvateľov. 2. novembra 1663 kapituloval Levický hrad a Levice sa na viac ako 7 mesiacov stali sídlom osmanskej správnej jednotky - sandžaku. Týmto vyvrcholilo približne 20-ročné obdobie Tureckej zvrchovanosti. Nasledujúci rok 14. apríla 1664 bol Levický hrad oslobodený a 19. júla cisárska armáda porazila turecké vojská pri Hrone.

Prvý kostol v obci vysvätili v roku 1450. Bol zasvätený sv. Mikulášovi. Nový kostol začali v Čajkove stavať v roku 1775. Starý bol zbúraný. V zbúranej sakristii sa našlo 30 kremnických zlatých razených za Mateja Korvína. Stavba bola dokončená v roku 1879. Veľkou rekonštrukciou prešiel kostol sv. Mikuláša v roku 1983.

Obec zažila aj tri veľké požiare. 12. marca 1753 zhorela takmer celá dedina, kostol, fara aj škola. Zvony sa roztavili. K druhému požiaru obdobných rozmerov došlo 28. marca 1850. Tretíkrát horelo 12. augusta 1885. Zhorelo 40 domov a 27 stodôl s úrodou. Počas požiaru prišiel o život aj jeden chlapec. Vtedajší panovník František Jozef venoval dedine 400 zlatých, ktoré boli rozdelené vyhorelcom.

V roku 1910 mal Čajkov 1204 obyvateľov. V rokoch 1912 - 1917, teda v čase maďarizácie, tu pôsobil národný buditeľ katolícky kňaz Jozef Novák. Odmietol slúžiť omše v maďarčine a slovenčinu zaviedol aj ako vyučovací jazyk. V roku 1936 mu bola na miestnej fare odhalená pamätná tabuľa. Je pochovaný na čajkovskom cintoríne.

Z bojísk prvej svetovej vojny (1914-1918) sa nevrátilo 34 čajkovských mužov. Menný zoznam sa nachádzal na nástennej maľbe v kostole. Počas rekonštrukcie v roku 1983 bol odstránený.

Po vyhlásení Československej republiky v roku 1918 nastali pre Čajkov mnohé pozitívne zmeny. Boli však zatienené politicko-vojenskými konfliktami. Začiatkom júna 1919 obec obsadila maďarská Červená armáda a tak, ako na celom obsadenom území, aj v Čajkove vyhlásila diktatúru proletariátu. Celý mesiac jún sa obec nachádzala v pásme bojov medzi maďarskými vojakmi a čs. legionármi, ktorí sa zdržovali na Podhorí.

Po Viedenskej arbitráži v roku 1938 bolo okresné mesto Levice včlenené do Maďarska. Zvyšok okresu bol spravovaný z Pukanca. Štátna hranica sa k Čajkovu priblížila na 6 až 8 km. 14. januára 1938 sa začalo s elektrifikáciou obce. Po vyhlásení Slovenského štátu Čajkov patril spočiatku do okresu Zlaté Moravce, neskôr do okresu Nová Baňa. V roku 1941 na základe protižidovských opatrení bolo z obce deportovaných 8 židovských obyvateľov. Nikto z nich sa viac do Čajkova nevrátil.

V lete 1944 sa na mobilizačnú výzvu SNR prihlásilo do povstaleckej armády 63 Čajkovčanov. 19 z nich bolo v koncentračných a zajateckých táboroch, kde piati zahynuli. Nemecké vojsko v obci nikdy nebolo. Prví sovietski vojaci 6. gardovej tankovej armády 2. ukrajinského frontu prišli do Čajkova 21. decembra 1944. V dňoch 16. a 17. februára 1945 sa boje druhej svetovej vojny priblížili k našej obci najviac. Vojaci z Nitrianskej partizánskej brigády museli čeliť nemeckému útoku v priestoroch čajkovsko-rybnických viníc. Front sa od Čajkova definitívne vzdialil až po veľkom útoku sovietskej armády na Hrone dňa 25. marca 1945.

Prvé traktory sa v Čajkove objavili v roku 1948. O dva roky neskôr bolo založené Jednotné roľnícke družstvo, ktoré malo najskôr len 37 členov. V roku 1951 ich už bolo 380. Koncom päťdesiatych rokov sa v Čajkove začalo s opravou ciest, výstavbou kultúrneho domu, základnej školy a materskej školy. V obci bol zriadený poštový úrad.

Dňa 22. novembra 1998 bol slávnostne vysvätený erb obce. 12. marca 1999 vyšla poštová známka s motívom Čajkova "Ženský čepiec z Čajkova", podľa fotografie Karola Plicku. V roku 2000 bol slávnostne sprístupnený náučný chodník Čajkovské bralie. V ďalších rokoch sa začalo s úspešným usporadúvaním kultúrnych akcií Čajkovské vinobranie a Oblastná degustácia vín, ktoré sú známe v celom regióne.

Mikroregión Tekov-Hont

Čajkovské bralie