Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ČajkovHľadať
 
 

Základné informácie

Poloha obce

Obec Čajkov leží v severnej časti Levického okresu, neďaleko rieky Hron. Je súčasťou Nitrianskeho kraja. Čajkovský chotár má rozlohu 2394 ha. Na západe a juhozápade hraničí s chotárom obce Rybník, na severe s chotárom Tekovskej Breznice, na juhu s chotárom Hronských Kosíh a na východe s chotármi obcí Nová Dedina a Devičany.

         mapa

Prevažnú časť Čajkovského chotára tvoria hrebene a svahy Štiavnických vrchov. Nachádzajú sa tu dve významné doliny - Bukovská a Sovia. Čajkov leží vo výške 190 m n. m. Najvyšší bod v chotári obce sa nachádza na južných svahoch Priesilu (710 m). Hoci najvyšší z troch vrcholov Priesilu (747 m) už do chotára obce nepatrí, je táto dominanta Štiavnických vrchov považovaná za ,,čajkovský vrch,,.

Najkrajší podľad na čajkovský chotár a široké okolie je z vrcholových andezitových skál zalesnenej kóty Varta (617 m). Z tohoto miesta môžete vidieť celú Soviu dolinu, Novú Dedinu, Bátovce, Jabloňovce a iné obce. V pozadí dominuje najvyšší vrchol Štiavnických vrchov Sitno (1009 m). Z Ipeľskej pahorkatiny vystupuje výrazný vrch Vápnik (274 m) neďaleko Levíc. Na severe sa vypína vrch Priesil (747 m). Severná časť Čajkovského chotára bola začlenená do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Verejnosti krásy okolitej prírody sprístupňuje náučný chodník Čajkovské bralie.

Obec Čajkov patrí k tzv. čilejkárskym obciam. Je charakteristická tým, že sa tu dodnes nosí tradičný tekovský kroj a rozpráva sa mäkkým typom stredoslovenského nárečia, tzv. čilejkárskym nárečím. Ženy z Čajkova dodnes ovládajú umenie náročného zhotovovania bohato zdobených krojov. Tvorbou krojovaných bábik sú známe aj za hranicami Slovenska. V Čajkove sa stále zachovávajú tradície predkov, napríklad stavanie mája alebo oblievačka na Veľkú noc. Obyvatelia Čajkova a návštevníci z celého regiónu si miestny folklór pripomínajú na oslavách Čajkovského vinobrania, ktoré sa konajú pri príležitosti ukončenia zberu hrozna. 

viviceČajkov je známy svojimi vinohradmi a kvalitným vínom. Pestovaniu hrozna sa tu venuje väčšina obyvateľov a jeho korene siahajú až do 11. storočia. Vďaka nemu sa v Čajkove nerozmohlo vysťahovalectvo za robotou do Ameriky v ťažkých časoch veľkej hospodárskej krízy a napriek kolektivizácii v päťdesiatych rokoch sa vinohrady nedostali z rúk svojich majiteľov. Hoci v dnešných časoch pre tunajších obyvateľov vinohradníctvo stratilo existenčný význam, stále patrí k neodmysliteľným súčastiam života v Čajkove a k nevyčerpateľným témam rozhovorov. Ako sa na vinohradnícku obec patrí, miestny vinohradnícky spolok každoročne usporadúva Oblastnú degustáciu vín, ktorá má z roka na rok vyššiu účasť a kvalitu.
V Čajkove sa nachádza obecný úrad, kultúrny dom, poštový úrad, rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša, fara, základná škola pre ročníky 1. - 9.,materská škola a školská jedáleň, tenisové kurty, futbalové ihrisko, telocvičňa, zubná ambulancia, cintorín a dom smútku, Vinohradnícke múzeum v areály bývalej materskej školy....

V obci pôsobia nasledovné združenia a organizácie:

 • Folklórna skupina Dolina Čajkov
 • Slamienok - detská cimbalová hudba
 • Klások - detská folklórna skupina
 • Vinohradnícky spolok Čajkov
 • Jednota dôchodcov Slovenska
 • Združenie kresťanských seniorov
 • Športový klub Čajkov
 • Slovenský zväzprotifašistických bojovníkov
 • MO Matice slovenskej
 • Poľovný ochranný spolok ,,Deberča" Čajkov
 • Mladí ochrancovia prírody
 • Občianske združenie Priatelia školy Čajkov
 • Združenie saleziánskych spolupracovníkov na Slovensku

 

Letecké zábery obce

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

Mikroregión Tekov-Hont

Čajkovské bralie

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka